Artykuł w OOH Event: Scenograf i event designer w służbie marketingu empirycznego

Znaczenie scenografii i event designu w marketingu empirycznym, czyli projektowanie wydarzenia to nie tylko hips na scenie i wypełnienie przestrzeni dekoracją.

Przekornie zacznę od skróconej definicji scenografii, bo wielokrotnie odnoszę wrażenie, że w naszej eventowej branży pojęcie scenografii eventowej spłaszczone jest do owego hipsu na scenie, zastawek i kilku elementów dekoracyjnych. Jakże mylne wrażenie. Scenografia to plastyczna oprawa filmu, sztuki, widowiska czy właśnie wydarzenia (czyli eventu). Składa się na nią wiele elementów: zabudowa sceny, dekoracje, kostiumy czy rekwizyty. Elementy te tworzą swoiste tło dla wydarzenia. Jest to sztuka kształtowania przestrzeni. I tutaj właśnie dochodzi do głosu event designer, czyli architekt przestrzeni eventowej i dekorator. Granica pomiędzy scenografią, a event designem zaciera się, bo obie te dziedziny się zazębiają ze sobą i w przypadku eventu funkcjonują w symbiozie…

Rola event designera.

W czym zatem możemy pomóc i czym zajmujemy się na co dzień? Event to przede wszystkim koncepcja. Aby ta koncepcja zaistniała trzeba przygotować przestrzeń. Tworzymy zatem koncepcję aranżacji przestrzeni lub koncepcję stoiska na bazie briefu agencji lub klienta końcowego. Idealnym rozwiązaniem dla scenografa i event designera jest współtworzyć, wraz ze zlecającym taką koncepcję przy udziale ekip technicznych od oświetlenia i nagłośnienia, gdyż te dziedziny są ze sobą nierozerwalnie powiązane przy organizacji eventu. To idealna sytuacja i coraz częściej jej doświadczamy. To cieszy. Wzrasta również świadomość branżowa, że taka praca nad projektem pozwala oszczędzić czas i pieniądze. Dzięki wzajemnej wymianie doświadczeń i wiedzy związanej z eventem skraca się okres projektowania i przygotowywania oferty, a rozwiązania techniczne, technologiczne, produkcyjne i logistyczne są wypracowywane wspólnie przez zespół specjalistów.

Autor: Reanta Razmuk
Źródło: OOH Magazine

PDF

Cały artykuł w formacie:

Scroll to top